:::: Atatürk'ün İslam Dinine Olan Sevgisi :::

'Atatürk' forumunda unicorn tarafından 8 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. unicorn

  unicorn Aktif Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2010
  Mesaj:
  5.990
  Alınan Beğeniler:
  0
  Nuri Ulusu:
  Atatürk bazı kereler, çalışırken okuduğu tefsirlerin çok etkisinde kalırdı ve de “Hey Büyük Allah’ım, Kuran’a inanmayan kafirdir. Kuran’ı tüm dünyaya okutmalıyız.” Sonra, o an yanındaki bizlere; “Okurken ruhum coşuyor, sizlere de oluyor mu?” diye sorardı.

  Hafız Yaşar Okur
  “Atatürk, Cemil Said Bey’in Kuran tercümesini getirttiler. Sabaha kadar konuştuk. Daha sonra kendileri ayağa kalkarak ceketinin önünü iliklediler. Kuran-ı Kerim’i ellerine alıp Fatiha Suresi’nin Türkçe tercümesini açıp, halka okuyormuş gibi ağır ağır okudular.”

  Sabiha Gökçen (Manevi Kızı)
  Bir sabah, Ata'nın elini öpmek üzere yanına girdim. İşleri ile meşguldu. Bir süre ayakta bekledim, birden derin bir iç geçirdi ve 'Allah' dedi. (O bunu sık sık tekrarlardı.)
  Atatürk hakkında evvelce çok şeyler duymuştum, bu tesirle olacak, bir hayli şaşırdım. O'nun ağzından Allah kelimesini duymak beni şaşırtmış ve heyecanlandırmıştı.
  Ata'nın yüzüne şaşkın bir şekilde bakmış olacağım ki; 'Sen dindar mısın?' diye sordu. Ben de ailemden aldığım din terbiyesiyle 'Evet, dindarım' dedim ve bu cevabımı nasıl karşılayacağını anlamak için ürkek ürkek yüzüne baktım. Cevabım hoşuna gitmişti. 'Çok iyi… Allah büyük bir kuvvettir. O'na daima inanmak lazımdır.' dedi ve bu konuda uzun uzun izahat verdi. Ben de o zaman anladım ki, Ata dindar bir insandır.

  Ülkü Adatepe (Manevi Kızı)
  Annemi Zübeyde Hanım büyütmüştür. Onun anneme anlattığı bir anıyı aktarayım; Atatürk, 25 Ağustos'ta Kocatepe'ye çıktığı zaman orada şöyle dua ediyor: "Allah'ım, senin bana verdiğin fikir ve zekayla ben bütün planlarımı gerçekleştirdim. Bundan sonrası artık senin mukadderatın…"
  O, Allah'ına inanan bir insandı. Paşa, Ramazan'da Dolmabahçe'de veya Çankaya'da olduğunda anneme, 'Vasfiye, oruç tutuyor musun?' diye sorar, annem "tutuyorum"dediğinde de çok memnun kalırmış. Bana hastalandığımda dua ettirirdi, kendisi de ederdi.

  Safiye Ayla
  Annesi Zübeyde Hanım da, ablası Makbule Hanım da çok dindar insanlardı, namaz kılarlardı. Atatürk, tam dindar, Müslüman bir aile ortamında yetişti.
  Atatürk de dindar bir insandı. Çok beğendiği Hafız Yaşar vardır. O Kuran okurken gözlerinden yaşlar boşanırdı. Hatta bütün hocaları toplayıp, ayetleri okuyup izah ederek incelemeler yapardı. Bana 'Allah'ın sana verdiği bu lütfu unutma ve bununla şımarma, mütevazı ol, daima Allah'a şükret.' derdi. Kendisine "Paşam sen şunu yaptın, sen bunu yaptın' diyenlere de 'Bana Allah yardım etti.' derdi.

  Hafız Yaşar Okur’
  “Ramazanların Atam için çok büyük bir önemi vardı. Beni huzurlarına çağırır, Kuran-ı Kerim’den bazı sureler okuturdu. Ben okurken gözleri bir noktaya takılır, derin bir huşu içinde dinlerdi. Ruhunun çok mütelezziz olduğu her halinden anlaşılırdı.
   
 2. banucan

  banucan Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2007
  Mesaj:
  4.538
  Alınan Beğeniler:
  115
  Ynt: :::: Atatürk'ün islam Dinine Olan Sevgisi :::

  benim akrabam tanırdı Atatürk'ü Allah rahmet eylesin vefat etti anlatırdı hep dindar bir insan olduğunu o yüzden dinsiz diyen herkesin amacı biliyorum ki insanları Atatürk'ten soğutmak.
  ayrıca alkol kullandığı için dinsiz diyen herkesi kınıyorum!
  inanç ve günah ayrı şeylerdir
   
 3. unicorn

  unicorn Aktif Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2010
  Mesaj:
  5.990
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ynt: :::: Atatürk'ün İslam Dinine Olan Sevgisi :::

  Özellikle bunun için açtım bu konuyu.

  Çok zırvalıyor insanlar. Yok Atatürk dinsizmiş, yok Kur'an-ı Kerim'i bilmem nereye atmış diye.

  İnanç ve günah ayrı şeylerdir. Aynen ben de katılıyorum buna. Birçoğumuz alkol alıyor ama namaz vakti secdeye gidiyor alınlarımız, orucumuzu da tutuyoruz ya da inanıyoruz yaradana.
   
 4. Simurg

  Simurg ★ Kartaliçe ★

  Katılım:
  21 Kasım 2006
  Mesaj:
  15.566
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ynt: :::: Atatürk'ün İslam Dinine Olan Sevgisi :::

  Bence o dedikodular laikliğe geçiş süresinde yaşanan ATATÜRK adını kullanarak yapılan saçma sapan hareketlerden dolayı oluşmuş bir şey..

  Atatürk'ün kendi yazdığı din üzerine kitapları var. :D
   

Bu Sayfayı Paylaş