Oyun Satıcıları incelemeye alındı

'Oyun' forumunda Majesty tarafından 14 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. Majesty

  Majesty Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2014
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  14
  Oyunları yüksek fiyatla sattığı ve ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma ve uyumlu eylem içerisinde olduğu iddiaları ile 5 ana oyun satıcısı inceleme altına alındı. Rekabet Kurumu tarafından başlatılan inceleme, Türkiye’de ana oyun dağıtımcısı ve satıcısı pozisyonunda olan firmaların kendi aralarında gizli anlaşma yapıp yapmadığını, yeterince rekabet olup olmadığını denetleyecek. Henüz bu konuda bir sonuca ulaşılmadı ancak Rekabet Kurumu kuralları gereğince başlattığı incelemeyi internet sitesinde duyurdu.


  “Bilgisayar ve Konsol Oyunları Alanında Faaliyet Gösteren 5 Teşebbüs Hakkında Soruşturma Açıldı
  Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddiası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

  Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.02.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak,

  – Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,

  – Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

  – Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,

  – Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve

  – Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.

  hakkında soruşturma açılmasına, 15-08/108-M sayı ile karar verdi.

  Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

  *Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.”


  Link: https://www.technopat.net/2015/03/12/aral-vatan-teknosa-bimeks-ve-dogan-inceleme-altinda/
   
 2. CR7

  CR7 Süper Kartal Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2007
  Mesaj:
  26.753
  Alınan Beğeniler:
  92
  iyi olmuş.
   
 3. NoPasaran

  NoPasaran Admin

  Katılım:
  18 Kasım 2006
  Mesaj:
  46.394
  Alınan Beğeniler:
  278
  Oha

  Bende dandik firmalar sandim :D
   

Bu Sayfayı Paylaş